Zeytin Yaprağı Çayı Yapımı

Son dönemlerde bir hayli gündemde olan ve faydaları saymakla bitmeyen zeytin yaprakları, daha çok çay olarak tüketiliyor. Zeytin yaprağı çayı yapımı oldukça kolay olan ve yediden yetmişe herkesin tüketebileceği zengin içerikli bir besin kaynağıdır. Taze bir şekilde toplanan zeytin yaprakları, doğal bir ortamda kısa süre içinde kurumaya bırakılır.

Kurumaya başlayan yapraklardan bir tutam alınır ve iyice yıkandıktan sonra temiz bir demliğe bırakılır. Ardından üzerine içmek istediğiniz fincan boyutunda su eklenir. En fazla 7 dakika boyunca kaynatılan yapraklar 2 dakika gibi kısa bir süre demlendirilir. Ardından fincana alınarak içerisine tercihe göre limon, mandalina, elma kabuğu, çubuk tarçın gibi eklemeler ilave edilebilir. Damak zevkinize göre tek başına yaprakları da tüketebilirsiniz. Yapraklar uzun süre kaynatılmamaya özen gösterilmelidir. Çayda renk ya da koku olmayacaktır.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

Zeytin yaprağı çayı yapımı en kolay olan sıvı içeceklerden birisidir. Zeytin yaprakları iyice yıkandıktan sonra demlenmelidir. Aynı zamanda direkt fincanın içine yaprakları ekleyip üzerine kaynatılmış su ilave ederek de demlenmeye bırakabilirsiniz. Zeytin yaprakları çok özel bir besin kaynağıdır. Demlendiği zaman içerdiği zengin bileşenleri suyuna bırakır.

Bağırsakların temizlenmesinde, vücutta yer alan mikropların atılmasında, sindirim sisteminin düzene girmesinde, boğaz ve solunum yolları gibi enfeksiyonların giderilmesinde oldukça büyük faydaları vardır. Günde iki fincan kadar tüketimi uygun olan bu çay sayesinde kış aylarında solunum yolu ve gribal hastalıklara karşı gardınızı alabilirsiniz. Üstelik tadı ve kokusu hiçbir şekilde rahatsız edici değildir.

Zeytin Yaprağı Çayı Tüketimi

Tüketimi her geçen gün artış gösteren zeytin yaprağı çayı yapımı çok kısa sürer. Bu nedenle herkes kolaylıkla yapabilir. Günde iki fincan kadar tüketimi uygundur. İster sabah saatlerinde ister akşam saatlerinde tüketebilirsiniz. Sinir ve strese karşı da oldukça faydası olan zeytin yaprağı çayını her yaş grubu gönül rahatlığıyla tüketebilir.

Çok kaynak içmemeye ya da çok soğutmamaya da özen gösterilmesi gerekiyor. Aynı zamanda içine limon dilimleri, çubuk tarçın, elma kabuğu ve bal gibi tatlandırıcılar ekleyerek hem besin içeriği arttırabilir hem de daha keyifli şekilde tüketebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Neye İyi Gelir?

Zeytin yaprakları başka hiçbir besinde bulunmayan özelliklere sahiptir ve faydaları neredeyse saymakla bitmez. Tüm virüs türlerine karşı koruyucudur. Bağırsakları temizleme görevi vardır. Sindirim ve metabolizma hızınızı dengeler. Kilo vermenizde yardımcı olur. Solunum yollarını açmaya iyi gelir. Boğaz ağrısına iyi gelir.

Öfke, sinir, stres ve diğer tüm negatif duygu durumlarına iyi gelir. Vücudu dinlendirmeye yardımcı olur. Uykunuzun düzene girmesine iyi gelir. Akşam saatlerinde tükettiğiniz takdirde, çok daha derin uykuya dalabilir ve çok daha yumuşak bir şekilde, vücudunuz ve zihniniz dinlenmiş bir şekilde uyumanızı sağlar.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.