Tığ İşi Yelek Modelleri

Son günlerin modası haline gelmiş olan tığ işi yelek modelleri biraz zahmetli olsa bile sonucunda insanı tatmin edecek bir yönteme sahip. Tığ işi örneklerden olan zikzak örgü yelek modeli en çok beğenilen örneklerden olması ile ünlü. Bu tip tığ ile örülen yelekler daha çok genç kızlarımızın çeyizleri içerisinde bulundurulması amaçlı yapılmakta. Her genç kızın çeyizinde olması gereken el emeği göz nuru örgü işlemeleri annelerinden hem bir miras olarak kalıyor hem de bir hediye gibi de görülebiliyor. Tığ ile yapılan yelekler ve o verilen emekler gerçekten çok değerli ve kıymetli.

Çeşitli Oya ve Tığ Teknikleri

Oya ve tığ teknikleri ile örülebilen bu yelekler daha çok orta yaşa hitap etse de artık çeyizler içerisinde ve çeşitli yerlerde giyilmek amaçlı kullanılan ve gayet sıcak tutacak yapıda olan el emekleri. Bu işi yapmak gerçekten sabır istiyor ve bu sabrı annelerimiz yerine getirirken içerisine sevgilerini de katmaları dahilinde sizlerin bu kış ve sonbahar aylarında üstünüze giyebileceğiniz güzel yelekler ortaya çıkıyor. Zamanın ortaya koymuş olduğu kavram ve moda ile ilgilenenlerin de bildiği üzere günümüzdeki yelek modelleri ve tığ işçiliğine verilen önem son derece artmış olup, günümüzde örüp çeyizinize koyabileceğiniz yelek çeşitleri ve buna bağlı kombinasyonlar çok fazla artmış durumda.

Tığ İşçiliğinde Yaratıcılık ve Sanat

Durum böyle olunca sizlere de istediğiniz modeli seçip ya da kreatifliğinizi kullanarak kendi modelinizi oluşturmak kalıyor. Tek yapmanız gereken şey ise elinize bir tığ ve iplik alarak işin başına geçmek olacak. Bu zahmete ve gerekli işveriye odaklı kişiler bu işi tamamen sıkılmadan yaparken canı hemen sıkılanlar ise pek uğraşmak istemeyip bir giyim mağazasından bu tarzdaki modelleri almaya gayret gösteriyorlar.

Geçmişten bugüne gelen gelenekler sayesinde günümüze kadar ulaşmış bir kültür olan tığ, oyacılık ve yelek modelleri sayesinde hem günümüz modasına ayak uyduruyor hem de üzerinde saatlerce emek vermiş olduğunuz yeleklerinizin ya da bluzlerinizin giyerken vermiş olduğu mutluluk ve heyecana ortak olmanın vermiş olduğu sevinci yaşıyorsunuz. Ne kadar çok kadınlarımız tarafından kabul edilmiş bir olgu olsalar da tığ ile örülebilen ve daha çok bebekler için hediyelik erkek yelek modelleri de mevcut.

Yelekler ve Kazaklar

Ananelerimizin ve babaannelerimizin bildiği üzere tığ ile örülen kazaklar uzun sürmektedirler. Bu işler büyük sabır istemekle beraber işçiliği çok fazladır. Çeşitliliği ve modern desenleri ile bir sürü motifleri ile karşımıza çıkıyorlar. Tığ işlemi uzun süren işlemler olduğu için bekleyebilen bir bünyeye ve elleri hızlı bir şekilde çalışma temposuna sahipseniz sizlere önermekteyiz. Aynı zamanda şişler ile daha hızlı örebildiğiniz bu yelekler daha düz bir desene sahip oluyorlar. Zamanınız yoksa ve bu açıdan ayıracak vaktiniz azsa tığ yerine şişleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Öreceğiniz yelek ya da kazak kimin giyeceğine göre de değişebilmektedir. Yeni doğmuş bir bebeğin kırkını bekliyorsanız bu süre içerisinde hemen bir motifli tığ işi yeleği örerek hem yeni doğan bebeği hayırlarmış olursunuz hem de verilen hediyenin karşıda büyük bir etkisi olur.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.