Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Süet ayakkabı temizlenmesi son derece zor olan ayakkabılardan bir tanesi olmaktadır. Çok hassas bir yapıya sahip olduğu için en ufak bir leke bile çok büyük bir görünüm ortaya çıkarıyor. Bu sebeple düzenli olarak temizlenmesi gereken ayakkabılardan bir tanesidir. Süet ayakkabı temizlemek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Aynı zamanda bu ayakkabıları korumak için süet koruyucu malzemeler bulunuyor.

Bunlar yardımı ile kolay bir şekilde temizleme işlemini gerçekleştirmek mümkün oluyor. Fakat temizlerken dikkatli bir şekilde davranılmadığı zaman daha büyük lekeler ortaya çıkabilecektir. Bu sebeple hassas bir şekilde temizlemek gerekiyor. Temizlemek için kullanılan malzemelerin de tamamen temiz bir halde olması gerekiyor. Aksi takdirde fırça üzerinde yer alan kirler ayakkabıya bulaşacak ve daha kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Ayakkabı Üzerindeki Kir Ve Sürtme İzlerini Temizlemek 

Süet ayakkabı temizlemeden önce ilk olarak ayakkabı üzerinde yer alan kir ve sürtme izlerini temizlemek gerekiyor. Bunun için bir fırçadan yardım almak gerekiyor. Kullanılan fırçanın temiz ve kuru olmasına dikkat etmek gerekiyor. Aynı zamanda çok sert bir fırça olmamasına da dikkat etmek gerekiyor.

Süet çok ince bir yapıya sahip olduğu için hafif hareketler ile temizleme işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. Yukarıdan aşağıya doğru tozların ve kirlerin ortadan kalkmasını sağlamak mümkün oluyor. Suya karşı çok hassas olduğu için zorunda kalmadığı sürece su değdirmemeye dikkat etmeniz gerekir. Temizleme işlemini gerçekleştirmeden önce ayakkabının da kuru olduğuna emin olmak gerekir.

Fırçalama İşlemi

Ayakkabı üzerinde çıkmayan lekeler var ise kiri çıkarmak adına iyice fırçalamak gerekiyor. Ilk olarak narin hareketler ile kir ve toz çıkarılmaya çalışılır. Daha sonra kalıcı ve inatçı lekeler olduğunu gördüğünüz zaman fırçalama işlemi ile ileri ve geri hareketler yaparak gire çıkarmaya çalışmanız gerekiyor. Bu işlemi tamamladıktan sonra ayakkabını çok daha yeni bir görünüme sahip olacaktır.

Ayakkabılarda oluşan kir ve toz gibi kalıntılar olduğundan daha eski görünmesine sebep olduğu için mutlaka düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Aynı zamanda düzenli olarak temizlenen ayakkabılar daha uzun ömürlü bir kullanım imkânı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Seyit ayakkabıları temizlerken mutlaka susuz bir ortamda temizlemeye dikkat etmeye özen göstermek gerekir. Süet ayakkabı su ile temas ettiği zaman çok daha bulaşıcı bir kir ve çıkmayan bir kir durumu ortaya çıkacaktır.

Silgi İle Temizleme

Süet ayakkabı temizlerken kalıcı ve inatçı lekeler söz konusuysa bir silgi yardımı ile bu lekelerden kurtulmak mümkün olacaktır. Bu işlemi yaparken silginin hiç kullanılmamış olmasına dikkat etmek gerekir. Böylece silgide bulunan kir ve lekeler  ayakkabıya geçmez. Süet ayakkabı temizleme de en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Hem ayakkabıya zarar vermiyor hem de kolay bir şekilde temizleme imkânı sağlıyor.

Çok sert bir şekilde yapmamaya dikkat etmek gerekiyor. Genellikle orta bir güç kullanarak yapılır. Fakat geçmeyen lekeler var ise daha fazla güç uygulama imkânınız bulunuyor. Bu işlemde tamamlandıktan sonra süet koruyucu sprey sıkmak gerekir. Bu sprey ile birlikte ayakkabılarınız çok daha uzun ömürlü olur ve kir oluşumu daha az olur. Sprey süet koruyucuları pek çok ayakkabı mağazasında bulmak mümkündür.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.