Son Zamanların Trendi Sokak Modası İle Tanışın

Sokak stili son yıllarda gündeme oturan bir akımdır. İnsanların modaya uymayı reddetmesi sonucu ortaya çıkan görüntüye sokak stili deniyor ve bu modaya uymama konusu küçük kaçamaklarla ortaya çıkıyor. Herkesin kabullendiği, yöneldiği görüşleri yıkarak ortaya çıkan sokak stili şu an biraz daha farklı bir mekanizmaya sahiptir. Modaya aykırı olarak bir yön belirlediği çıkış zamanlarına göre şu an modayla iç içe bir gelişim göstermektedir. Modaya yön verdiği söylenebilir. Artık ünlü stilistler tarafından tasarlanan parçaların çoğu gündeme oturan sokak stilinden esinlenilerek oluşturuluyor. Durum böyle ilerlemeye devam edince “sokak modası” denilen alan oluştu. Modadan aykırı olarak ortaya çıkan stil ironik bir şekilde moda halini aldı. Alışılagelmiş moda tasarımlarını değiştirme konusunda ise yerini hala koruyor.

Sokak Stili

Sokak stili zaman zaman ortaya çıkan çoğu moda akımından etkilenerek farklı şekillere bürünebiliyor. Bu şekillenmeler bir isimle anılıyor. En önemli etkilenmeleri gotik, hippi, punk, hip hop olarak adlandırmak mümkündür. Bu isimlendirmeler kendi tarzlarına sahip olmaları nedeniyle sokak stilinin birer kolu olarak anılabilir.

Gotik tarz aslında hepimizin aşina olduğu, hatta hepimizin az da olsa ilgi duyduğu bir tarzdır. Siyah rengin hakimiyeti altında olan bu tarz, koyu renk makyaj, deri kullanımı ve gümüş takıların eşliği ile tamamlanır. Daha detaylı kullanımların da olduğu görülür.

Hip hop tarzında ise işler bol giysi kullanımına dönüşür. İsmini aldığı müzik türünün ünlü sanatçılarından aşina olduğumuz bu tarz, düşük bel pantolonların, kapüşonlu giysilerin ve zincirlerin hakim olduğu bir tarzdır.

Hippi olarak isimlendirilen tarzda ise otantik aksesuarlar, oldukça uzun saç stilleri ve İspanyol paçaya sahip pantolonlar kullanıma girer. Bu tarzın biraz retroya döndüğü söylenebilir.

Punk olarak adlandırılan tarz asi bir ruha sahiptir. Çengelli  iğnelerin kıyafetlerde olduğu, deri kullanımının asi bir role büründüğü, saçların kombine uygun olarak asi bir tarzda şekillendirildiği bir stildir.

Kökeni

Sokak stili kendini ilk kez Japonya’da gösterdi. Günümüzde hala Japonların sokak stilini en iyi kullanan millet olarak anıldığı görülür. Japonya’dan çıkıp dünyaya yayılması çok uzun sürmeyen bu tarz, kökenini Japonya sokaklarında korumaya devam eder. Japonya kadar iddialı olunmasa da bu stili en çok kullanan yerlerden biri de Stockholm’dür.

Kendi Sokak Stilinizi Oluşturun

Sokak stili modaya karşı çıkmasıyla bilinen bir stildir. Özgürlüğün hat safhada yaşandığı bir tarz içerisinde kendi stilinizi oluşturmanız zor olmayacak. Sevdiğiniz renkleri özgürce kullanın, renklere moda olduğu için bağlı kalmayın. Hoşunuza gitmeyen ama moda olduğu için kullanılan desenleri kullanmak zorunda değilsiniz. Kendi zevkinize hitap eden desenleri kullanın. Elbisenin altına spor ayakkabı giyilmez gibi kalıpları aşın. Beğendiğiniz parçaları, yine beğendiğiniz parçalar ile kombinleyerek kendi stilinizi oluşturun.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.