Salon Avizeleri Nasıl Olmalı?

Aydınlatma sistemleri ev aydınlatması söz konusu olduğunda gelişen teknoloji ile birlikte inanılmaz bir çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilikler arasında asma tavan modellerden, tavana gömmeli modellere ya da sarkıt modellere kadar sınırsız bir durumdadır. Bu sınırsızlık elbette ki kullanılacak oda ile alakalı olarak bir sınırlama içerisine girer.

Salon Avizesi Çeşitleri

Salonda aydınlatmalar avizeler şeklindedir. Böylelikle salon çok daha kendini gösteren, dikkat çeken bir hale dönüşür. Salon aydınlatmaları her zaman şık ve modern çizgiler içermelidir. Odanın dekorasyonuna da uygunluk detayı ayrıdır. Salon avizesi seçimlerinde aynı zamanda odanın büyüklüğü de önem taşıyan bir başka noktadır. Oda küçük avize büyük şık olmayan bir görüntü kazandırır.

Salonda avize seçiminde gösterişli modeller her zaman için ilgi çekicidir. Avizelerde kol sayıları vardır bu sayılar oda boyutuna göre değişkenlik gösterir. Salonlarda yüksek ışıltılı lambalar yanı sıra tavana gömülen avizeler de sıkça tercih edilir. Salon avizesi her zaman dekorasyonla birlikte hareket etmeli, çok daha ihtişamlı görünmelidir.

Salon Avize ve Mobilya Tarzı Uyumunun Yakalanması

Bir evde dekorasyon stili oluşturulur. Mesela küçük odalarda modern çizgiler kullanılırken konu salona gelince çok daha gösterişli ve klasik çizgiler tercih edilir. Bunların beraberinde kullanılan aksesuarlarda aynı doğrultudadır. Altın kaplama avize modellerinin modern çizgideki bir koltuk takımıyla uyumu beklenemez. Mutlaka buna uygun ağır ve klasik seçimler olmalıdır.

Dekorasyon dikkat edilmesi gereken bir uyum bir bütünlüktür. Dekore edilme esnasında zemin, perdeler, mobilyalar, aksesuarlar, duvar boyası ya da duvar kâğıdı, avizeler hepsi birbiriyle uyum içerisinde olmalıdır. Bu noktada önemli olan şey tarza uygun seçimler yapılmasıdır. Mesela ihtişamlı bir mobilya her eve uymadığı gibi her kişinin tarzını da yansıtmaz. Ya da tam tersi gösterişli birinde modern parçaların oturması mümkün değildir.

Salon Avizesi Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Salon avizesinin boyutları odanın boyutları ile doğru orantıda olmalıdır. Büyük salonlarda küçük avizenin uygun olmaması yanı sıra küçük salonlarda da  büyük avizelerin kullanılması hoş bir görüntü sergilemez. Diğer bir yanlışlık da küçük bir salonda büyük avize kullanıldığında fazla ışık yayılacak bu da göz yoruculuğuna sebep olacaktır.

Bir salon klasik olarak döşenmişse, salon aydınlatmasının avize olmaması gerekliliği değişmez bir gerçektir. Bu gerçeklikle paralel olarak yapılacak model seçimleri ile de aydınlatma işi tamamlanmış olacaktır. Bir salon gösterişli ise kristal taşlı avize seçimleri kullanılabilir. Avize kuşkusuz gösterişli taşlardan oluşuyorsa dikkat çekme payı da yüksek olacaktır. Salonun şekli, salon mobilyalarının rengi ya da deseni uygun salon avizesi ile göz alıcı hale getirilebilir.

Salonda Avize Seçimleri Ayrıntıları Nasıl Olmalıdır?

Bir salonun şekli avize seçiminin seçimi açısından önem  taşır. Mesela kartonpiyer varsa buna göre avize seçimi yapılabilir. Ya da bir salonda avize kullanma isteği bulunmuyorsa artık günümüzde LED aydınlatmalar ya da gömme spotlar sık tercih edilmektedir. Bu ışıkların gerek renkleri gerek duruşları şıklık adına göstergelerdir.

Salon evin hazinesi kıvamında bir oda olduğundan özen ister, dikkat çekicilik ister, dekorasyonda farklılık ister. Dekorasyon denildiğinde de akla ilk gelen mobilyalar ve avizelerdir. Ve bir odayı da gösteren bu iki detaydır. Özellikle avizelerin salon üzerindeki etkisi vazgeçilmez olup gelişen teknoloji ve sınırsız modellere hemen her zevke uyum sağlayan seçenekler barındırmaktadır.

 

Önceki İçerikSaç Nasıl Hızlı Uzar?
Sonraki İçerikSüpürge Modelleri
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.