Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi, ciddi kozmetik sorunlar oluşturabilen bir durumdur ve kadınlar kadar erkeklerde bu olumsuz duruma maruz kalabilmektedir. Saç dökülmesi, kimyasal maruz kalmak sonucu oluşabileceği gibi genetik yatkınlık ya da kıl gelişimi bozuklukları nedeniyle de oluşabilmektedir. Ayrıca besinsel ve hormonsal etkenler nedeni ile de oluşabilen saç dökülmesi, sistemik rahatsızlıklar, psikolojik stres ve ilaç kullanımına bağlı olarak da gelişebilmektedir. Saç dökülmesine karşı uygulanabilen kozmetik yöntemler bulunduğu gibi saç dökülmesinin bitkisel tedavisi de bulunmaktadır.

Saç Dökülmesine Karşı Yapılması Gerekenler

Çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebilen saç dökülmesi sorunu için kozmetik yöntemler kadar saç dökülmesinin bitkisel tedavisi de sorunu yaşayanlar tarafından sıkça araştırılmaktadır. Saç dökülmesinin bitkisel tedavisi için kullanılan bitkiler arasında aloe vera, badem yağı, çörek otu yağı, biberiye, nane yağı, ısırgan otu, sarımsak, soğan, Hint yağı, argan yağı ve zeytinyağı bulunmaktadır.

Aloe vera, yıpranmaya bağlı olarak gelişen saç dökülmesi sorununu önemli bir ölçüde azaltmasının yanı sıra saç derisi sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Aloe vera jeli ile saç derisine masaj yapılarak saç dökülmesi sorununa karşı kullanılabileceği gibi aloe vera içerikli saç bakım ürünlerinin kullanımı da tercih edilebilir. Saç dökülmesine karşı kullanılabilecek olan ısırgan otu ise saç dökülmesini önlemesinin yanı sıra saçların yeniden çıkmasına yardımcı olmakta ve kepek sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Çeşitli Yağlar İle Saç Dökülmesini Önlemek

Saç dökülmesinin bitkisel tedavisi açısından kullanılan nane yağı, zeytinyağı, çörek otu yağı, badem yağı, Hint yağı ve argan yağı gibi aktarlardan temin edilebilen bitkisel yağ çeşitleri bulunur. Zeytinyağı, saç dökülmesini önlemek amacıyla kullanıldığı sırada saçların matlık ya da cansızlık gibi sorunlarını da ortadan kaldırdığı gibi pek çok saç sorununa karşı da etkili çözümler sunmaktadır.

Nane yağı ise saç dökülmesine karşı kullanılmak istenildiği durumlarda badem yağı ya da zeytinyağı gibi yağlar kullanılarak inceltilmeli ve o şekilde kullanılmalıdır. Nane yağı, saç dökülmesinin yanı sıra saçların gürleşmesini sağlamakta, kepek oluşumunu önlemekte ve saçların parlaklık kazanmasını sağlamaktadır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.