Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi; her yaştan insanın maruz kaldığı ciddi bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesinin vücut mekanizmasının işleyişi bakımından normal kabul edildiği bilinmektedir. Ancak, dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkmıyorsa bu durumun çok ciddi bir soruna işaret ettiğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak, saç dökülmesi; hem erkeklerin hem de kadınların şikayet ettiği bir konudur. Bu noktada, insanların aklında saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu bulunmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç dökülmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Mevsimsel geçişlerden dolayı saç dökülmesi gibi bir sorunla karşılaşılmaktadır. Bunun yanı sıra, depresyon ve stres gibi kişisel sorunlardan dolayı da saç dökülmesine rastlandığı bilinmektedir. Demir seviyesinde meydana gelen eksiklikler de saç dökülmesine neden olmaktadır. Sonuç olarak, bu sebeplerin bilinmesi halinde saç dökülmesinin ortadan kaldırılması söz konusu olabilir. Ancak, saç dökülmesi; çok uzun süreler boyunca devam ediyorsa ve kilo kaybından kaynaklı olarak meydana geliyorsa bu sorunu önlemek adına farklı yöntemlerden faydalanmak şarttır.

Saç dökülmesi için en doğru tedavi yöntemine başvurmak gerekir. Saç dökülmesinin hangi nedenden kaynaklı olarak meydana geldiği ve dökülme tipi muhakkak öğrenilmelidir. Dermatoloji uzmanı muayenesinin ardından saç dökülmesine sebep olan etkenlerin belirlenmesi ve buna uygun tedavi yöntemlerinin vakit kaybetmeden uygulanması gerekmektedir. Saç dökülmesini geciktirmek isteyenlerin çinko tüketimine ağırlık vermesi tavsiye edilmektedir. Çinko; saç köklerini uyararak hücre yenilenmesini aktif hale getiren mineral olarak bilinmektedir. Bu bağlamda, saçlar için çok önemli olduğunu söylemek gerekir. Günde bir avuç fındık, fıstık, ceviz veya badem tüketmek; kişinin ihtiyacı olan çinkoyu almasını sağlayacaktır.

Saç dökülmesinin önlenmesi adına tavsiye edilen bir diğer yöntem ise serum desteği almak olmaktadır. Bilhassa saçı kökünden güçlendiren Octeine veya Aminexil gibi maddeler içeren saç bakım serumlarının kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra, saç dökülmesinin önlenmesi adına kırmız et tüketimine önem verilmelidir. Yeterli miktarda protein alamayan kişilerin saçlarının güçsüzleşmesi ve geç uzaması söz konusu olmaktadır. Yağsız kırmızı et gibi kaliteli bir protein kaynağı alındığı takdirde saç dökülmesi sorununun ortadan kaldırılmasına rastlanacaktır. Bu sayede, saçlar, oldukça canlı ve güçlü bir biçimde uzamaya devam edecektir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir diye düşünenler için bitkisel kürlerden bahsetmek gerekir. Hindistan cevizi yağı, saw palmetto, elma sirkesi, kreatin ve kabak çekirdeği gibi ürünlerin saç dökülmesine iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, ısırgan otunun saç dökülmesini büyük ölçüde önlediği bilinmektedir. Isırgan otu suyu kullanılarak saç diplerinin yatmadan önce ovularak yıkanması tavsiye edilmektedir.

Birçok insan; vitamin eksikliğinden dolayı saç dökülmesi sorunuyla karşılaşmaktadır. Bu noktada, bu dertten muzdarip olan insanlara avokado yağı tavsiye edilmektedir. Avokado yağının kullanımı oldukça kolay olmakla beraber saçlara doğrudan uygulanması söz konusu olmaktadır. Avokado yağının saçlara sürülmesinin ardından havlu sarılmalı, yağın birkaç saat boyunca saç derisine etki etmesi beklenmektedir.

Son olarak, saç dökülmesine çok iyi gelecek bir karışımdan bahsetmek istiyoruz. Yumurta beyazı, bal ve zeytinyağı karışımının saçlara uygulanması halinde saç dökülmesinin kısa süre içerisinde geçmesi söz konusu olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.