Saat Kordon Pimi Nasıl Çıkarılır?

Saat kullanmak her önemli eylemlerden bir tanesidir. Hem erkekler tarafından hem kadınlar tarafından hem de çocuklar tarafından saatler en çok kullanılan aksesuarlar içerisinde yer alıyor. Günlük kullanımda da özel kullanımda da bir hayli sevilmekte olan saatlerin kordonları çok farklı malzeme ve materyallerden elde edilebiliyor.

Silikon kordon modelleri, metal kordon modelleri ve örgü kordon modelleriyle deri kordon modelleri en çok tercih edilen kordon kumaşlar arasında yer alıyor. Kullanımları her açıdan şık ve basit olan bu kordon modelleri ile kombinelerinizi de son derece uyumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Saatinize iyi baktığınız halde, kaliteli bir markadan temin ettiğiniz halde, uzun kullanım sonucunda ömrünü tüketebilir ve kordonunda değişiklik yapmanız gerekebilir. Bunun için de yeni bir saat almak yerine kordon pimini çıkararak, çok yeni bir kordon takarak yeni saatinize sahip olabilirsiniz.

Saat Kordon Pimi Çıkarmak İçin Neler Gereklidir?

Saatinizin kordonunu değiştirmek istediğinizde, öncelikle pimini çıkarmanız gerekiyor. Bazı kordonlar tek parçadan oluşur ve dilediğiniz zaman yenisi ile değiştirilebilir. Bazı kordonlar ise birden fazla parça içerir ve bu parçalardan eksilterek saatinizi tam olarak bileğinize uygun hale getirmek isteyebilirsiniz. Her iki durumda da yapmanız gereken temel işlem pim değiştirmek olacaktır.

Pimi değiştirmek veya çıkartmak için gerekli olan malzemeler öncelikle minik çapa sahip bir tornavida ve işlemi yaparken saatinizin çizilmesini ya da her hangi bir zarar gelmesini önleyici bir bez parçasıdır.

Saat Kordon Pimi Çıkarma Aşamaları

Saat kordon pimi çıkarmak ya da değiştirmek için gerekli olan tornavida ve bezi temin ettikten sonra işleme başlayabilirsiniz. Saatinizi tamamen açık olacak şekilde ters bir biçimde temiz bezin üzerine bırakınız. Ardından saatin hangi kısmındaki pimi çıkaracaksanız, o kısmı iki parmağınızın üzerine getirin. Hafif tümsek yaptıktan sonra tornavida ile pimin ucuna bastırın ve döndürün.

Pimin uç kısmı hafif bir şekilde dışarıya çıkınca da, saate zarar vermeden ve abanmadan klipsten ayırmaya başlayabilirsiniz. Oldukça kısa süren ve oldukça basit olan bu işlem çok detaylı bir işlemdir. Bu nedenle mutlaka dikkatle ve özenle yapılması gerekir.

Saat Kordon Pimi Çıkardıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda bahsedilen adımlarla saatin kordonundan pimi ayırdıktan sonra kaybolmaması adına mutlaka temiz bir alanda saklanmalıdır. Saatin tüm parçaları ve kordonu temizlenerek yeniden bir araya getirmek için pime ihtiyaç duyarsınız.

Ancak bu işlemleri yaparken saatin her zaman ters olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Yeniden pimi takmak istediğinizde yine aynı ince uçlu tornavidayı kullanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Her işlemden sonra da saatinizin her alanını hafif nemli bezle temizleyerek, oluşabilecek zarar ve çiziklere de mahal vermemiş olursunuz. Tornavidanın saat vidası olmasına ve ucunun 4 mm ile 8 mm arasında olmasına da dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.