Pileli etek nasıl ütülenir? 

En trend etek modellerinden pileli etek; kadın gardırobunun vazgeçilmez parçalarından biridir.  Farklı model çeşitleriyle hem şık hem spor bir görünüş sağlayarak pileli etek giyen kadınlarda zarif bir görüntü  oluşturuyor.  Yapılan kombinelerin uyumu önemli olduğu kadar pileli eteğin ütülü olması da vücut üzerinde daha güzel duruyor. Eteğin bakımının uygun yapılması hem ömrünün uzamasına hem de daha hoş ve çekici hale gelmesine katkı sağlıyor. İyi yapılmış bir ütü pileli eteği daha güzel gösteriyor.  Peki pileli etek nasıl ütülenir?

Adım Adım Pileli Etek Ütüleme 

Ütüye başlamadan önce buharlı ütünüze suyu doldurun. Ütünüzü fişe takın ve etekle teması olmayacak şekilde ısınmasını bekleyin. Isıtma işlemi süresince su sızdırma yapıp yapmadığını kontrol edin.

Pileli eteğinizin kumaşına uygun olan ütü sıcaklığını ayarlayın. Buharlı ütü üzerinde her kumaş türüne uygun sıcaklık ayarı yer alır.  Yün kumaşlar için orta sıcaklık ideal iken ipek kumaşlar için daha düşük sıcaklık uygundur. Pileli eteğinizin kumaşı nasılsa ona uygun yapacağınız sıcaklık ayarı kumaşa zarar vermeden daha iyi sonuç elde etmenizi sağlar.

Pileli eteğinizin bel kısmını ütü masasının dar kısmına yerleştirin ve bel kısmından ütülemeye başlayın.

Bir elinizle ütüyü tutarken diğer elinizle pileli eteğinizi tutup sabitleyin. Pileleri ayırarak iç kısmında kırışıklık oluşturmayacak şekilde ütüleyin. Tüm pileleri birleştirin.  Yukarıdan aşağı düz bir şekilde üstünden geçin.

Ütülemeye devam ederken bir yanda da pileli eteğinize bakın. Pile kısımlarında farkında olmadan yapacağınız yanlış ütüleme ile oluşan çizgileri sonradan düzeltmek zor olur. Sonradan sıkıntı yaşamamak için kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Ütülediğiniz pileli kısmı çevirin.  Ütülenen kısmı kırıştırmamaya özen gösterin. Ütüleme işlemi bittikten sonra bir askıya asın.  Böylece ütüsü bozulmadan uzun süre kalmasını sağlayın.

Pileli Etek Ütülerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Herhangi bir ürünü ütülerken dikkat edilecek püf noktalar iyi sonuç almada yarar sağlıyor. Pileli etek ütülerken de güzel sonuçlar almak isterseniz şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Pileli eteğin üzerinde bulunan etiket üzerindeki bilgileri dikkate alarak ütünüzün sıcaklık ve buhar ayarını yapın.
  • Eteği ütü masasına tek kat  kumaş halinde yerleştirin.
  • Pileli eteğinizin kumaşının zarar görmemesi için üzerine ıslak bir bez koyarak ütülenebilirsiniz. Ayrıca bazı kumaşlar (naylon, yün, keten, polyester gibi ) ıslak nemli bir bez ile ütülendiğinde daha parlak bir görüntü oluşturur.
  • Eteğin bel kısmını ütü masasının dar olan bölgesine yerleştirirseniz eteğin pilelerini tutarak ayarlamanız daha kolay olur. Pileleri ayarlamakta zorluk yaşarsanız bir kıskaç yardımı ile sabitleyebilirsiniz.
  • Pilelerin düzgün görünmesi için bel kısmının ütüsünü yapmayı ihmal etmeyin.
  • Pile yönünde yapacağınız aşağı yukarı yönlü hareketler düz çizgiler elde etmenizi sağlar. Sağ-sol, zikzak veya dairesel hareketler eteğin pilesini bozacağı için dikkat edilmelidir.

Pileleri belirginleştirmek için ütünüzü etek üzerinde çok fazla tutmayın.  Uzun süre ütünün etek üzerinde kalması kumaş renginde değişiklik meydana getirebilir. Eteğinizi yıkadıktan sonra bel kısmından asmak kırışıklığı azaltacağını için ütü yaparken kolaylık sağlar.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.