Örgü Cüzdan Nasıl Yapılır?

Cüzdan kullanmak özellikle kadınlar tarafından çok fazla sevilen bir eylemdir. Hem para taşımak hem telefon taşımak hem de mini kozmetik ürünleri taşımak için cüzdan kullanımı son derece önemlidir. Bu cüzdan modelleri ise genellikle küçük değil büyük ya da orta boy ve genişliğe sahip olarak tercih edilir. Hazır cüzdan kullanmak yerine sizler de el emeği göz nuru cüzdan modelleri kullanmak istiyorsanız, örgü cüzdan yaparak uzun ömürlü bir şekilde kullanabilirsiniz.

Cüzdan örmeye başlamadan önce mutlaka doğru malzemeleri seçmeniz gerekiyor. Öncelikle bir cüzdan örmek için renk tonu seçip, sonrasında ise en uygun ip türünü ve bu ipte kullanılacak olan şiş ya da tığ türünü seçmelisiniz.

Tığ İle Örgü Cüzdan Yapımı

Cüzdan modelleri genellikle standart kalıplara sahip olduğu için, tığ ile örmek daha mantıklı ve kolaydır. Tığ numaranızı 3,5 ve ipinizi de tamamen makrome ip olarak seçerseniz, örgü cüzdanınızı sık bir model kullanarak hazır edebilirsiniz.

Makrome ipler bin bir çeşit renk ve içeriğe sahiptir. İster düz renk ister simli ister esnek isterseniz de sert yapıya sahip makroma iplerinden tercih edebilirsiniz. Ancak tığ numaranızın mutlaka 3,5 olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu iki önemli ve temel malzemeyi edindikten sonra örgü aşamasına geçebilirsiniz.

Klasik bir cüzdan modelini seçerek işinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. Öncelikle cüzdanınıza bir ağızlık seçmeniz gerekiyor. Fermuarlı ya da çıtçıtlı bir ağızlık seçerek, ağızlığın alt kısmından örgü modeline başlayabilirsiniz.

Tığ İle Örgü Cüzdan Nasıl Yapılır?

Ağızlığınızı seçtikten sonra artık örgüye yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Bahsedilen modeller genellikle klasik ve herkes tarafından bilinen modeller olduğu için hiç zorlanmazsınız. Ağız kısmından sık iğne yaparak başlıyor ve her sıklıkta mutlaka zincir çekiyorsunuz.

Sık iğnelerin zincirlerini sürekli aynı oranda arttırarak çekmeniz gerekiyor. Böylelikle alt kısma doğru indikçe cüzdanınız genişlemeye başlar. Büyüklüğüne tamamen kendi istek ve ihtiyacınıza göre karar verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise, arttırdığınız sık iğnelerin her kademede aynı olmasıdır. Aksi takdirde, orantılı ve hoş bir görüntü yakalayamayabilirsiniz.

Örgü Cüzdan Tabanı Nasıl Yapılır?

Örgü cüzdanı örmek oldukça basittir. Tek parçada örülen cüzdanlar için tekrardan alt ya da üste bir taban yapmaya gerek kalmaz. Üstte örmeye başladığınız cüzdan alt kısımda bitirilir ve böylece kendiliğinden bir tabanlık oluşmaya başlar. Aşağıya indikçe tığınızı daha sık batmalı ve tabanlığın daha uzun ömürlü olmasını sağlamalısınız.

Klasik boyutlarda bir cüzdan istiyorsanız, 15 sıralık bir örmeyle başlayabilir ve tercihe göre sayısını arttırabilirsiniz. Örme işlemi bittikten sonra artık süsleme ve tasarım kısmına geçiş yapabilirsiniz. Boncuk, pul, payet ve güpür gibi minik süsleme materyalleri ile cüzdanınızı süsleyebilir ve uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.