Omuz Detaylı Elbise Modelleri

Elbise, ilk çağlardan beri var olan günümüze kadar ulaşmış bir giyinme eşyasıdır. İlk zamanlarda örtünme ihtiyacıyla ortaya çıkmıştır. İlk haliyle en sade ve dümdüz bir kumaş parçası iken günümüzde çok çeşitli haller almıştır. İlk zamanlarda elbiseyi erkekler de giyiyordu. Antik Yunan’da erkekler elbise üzerine kemer takarak kullanıyorlardı. Kadınlar ise genellikle omuz detaylı elbise modelleri tercih ediyordu. Hatta günümüzde de devam eden helen tarzı omuz o çağlardan kalmıştır. Antik Yunan’da elbise bir sınıf göstergesiydi. Erkekler siyah kadife elbise üzerine altın renkli simli iplik işlemeli elbiseler giyerek sınıf farkını ortaya koydu. Sıradan halk ise düz beyaz bez parçası şeklinde elbiseler giymekteydi. ilk çağlarda örtünme dürtüsüyle ortaya çıkan giyinme eylemi, günümüzde yerini süslenme ve güzel görünme, kendini beğendirme duygularına bıraktı.

Elbise hem günlük hayatta hem de özel günlerde günü kurtaran parçadır. Çünkü kadınlar için tek parça rahatlığı diye bir gerçek var. Elbisenize uygun ayakkabı ve çantayı da seçip elbiseyi tamamladığınızda istediğiniz etkiyi yaratmanız kaçınılmaz.

Elbise Tarzları

Elbise kelime olarak çok geniş kapsam içerir. Ancak tek parça olarak kullanılan giyim eşyası olan elbise, giyilmeye başlandığından bu yana çok farklı şekillere bürünmüştür. Modanın hızlı bir şekilde gelişmeye başladığı 20.yy’dan sonra farklı giyim tarzları ortaya çıkmaya başlamış ve her giyim tarzının farklı bir elbisesi oluşmaya başlamıştır. Bohem tarzına uygun bohem elbiseler, kadınsı olmayı sevenler için feminen elbiseler, özel günler için abiye dediğimiz aslında elegant tarz olarak geçen elbiseler ve daha bir sürüsü zamanla ortaya çıkmıştır. Günümüzde en çok kullanılan ise sokak tarzı olan rahat ve kullanışlı, çoğunlukla sade modeller ve ofis tarzı denilen iş hayatı ciddiyetine yönelik elbiselerdir.

Elbise Seçerken Önemli Detaylar

Seçtiğiniz ve giydiğiniz her kıyafet sizin tarzınızı yansıtmaktadır. Bu nedenle elbise seçimi de önemlidir. İçinde rahat hissetmeyeceğiniz, aynaya bakınca mutsuz olacağınız seçimler yapmaktan kaçının. Elbiseyi çok beğenmiş bile olsanız belki boyunuz belki vücut tipiniz yüzünden sizde kötü duracak bir elbise giymeyin. Hangi elbise sizde nasıl durur deneme yanılma yoluyla bulmanız mümkün. Tabii zevklerinizi de göz ardı etmeyin. Geniş omuzlarınız varsa omuz detaylı elbise modelleri sizin için ideal olabilir. Omuzdan dökümlü, dantelli ya da helen tarzı modeller size çok yakışacaktır. Hafif balık etliyseniz kabarık, sizi daha kilolu gösterecek elbiselerden uzak durun. Daha ince vücut hatlarına sahipseniz balık modeller sizin için güzel olacaktır.

Omuz detaylı elbise modelleri tercih edecekseniz saç modeliniz de önemlidir. Detayları kapatmayacak omzunuzu açıkta bırakacak, toplu duracak modeller tercih etmelisiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.