Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Evler, sürekli içerisine dahil olmak zorunda kaldığımız barınma alanlarımızdır. Yaşamımızın en temel parçası oldukları için gözümüze hoş görünmelerine özen gösteririz. İmkanlarımız dahilinde veya zevkimize bağlı olarak tasarımlarla evimizi renklendiririz. Barınmak için tercih ettiğimiz evin ölçüleri, tasarımı gerçekleştirirken göz önünde tutmamız gereken en önemli şeydir. Beğendiğimiz mobilyaları almak en doğal hakkımız olmakla birlikte hepsini evimize sığdıramayabiliyoruz. Sığdırmaya çalıştığımız zaman ise evin içinde karmaşık bir düzen oluşuyor. Her gün yorgun gelinen, huzur beklenen evin içerisinde karmaşık bir görünümün olması bizi sadece yoracaktır. Eviniz küçükse ve beğendiğiniz tasarım sığmıyorsa birkaç küçük dokunuş ile bunu sağlamanız mümkündür.

Dekorasyon Hileleri

Duvarlarınız alanınızı kısıtlayan yerler olarak görülse de aslında küçük evlerin tasarımında kullanımı oldukça avantajlı unsurlardır. Duvara saklanan mobilyalar ile evinizin ferahını arttırabilirsiniz. Raflarınızı odanızın içine taşmayacak şekilde, duvarlarınıza gömebilirsiniz. Bu hem tasarım açısından şıklık oluşturacak hem de size alan sağlayacaktır. Aynı zamanda yataklarınızı da duvar içerisine saklayabilirsiniz. Yatak odanızın alanı artacaktır. Bu tarz pek çok mobilyanın duvara saklanması yoluyla duvarlarınıza renk katarken alan tasarrufu sağlama imkanınız olacaktır.

Pratik mobilya tercihi yapmanız da size alan sağlayacaktır. Masa ve sandalyelerinizin dilediğiniz zaman katlanılır ve kaldırılabilir vaziyette olması, zevkinizden ödün vermeden alan kazanmanızı sağlar. Bu tarz mobilyalar günümüzde oldukça yaygın ve kullanımları gittikçe artmaktadır.

Tasarım Harikaları

Eğer eviniz küçükse ve tam olarak kafanızdaki görüntüye hala ulaşamadıysanız, o görüntüye yaklaşmak için birkaç yola başvurabilirsiniz. Kafanızdaki tasarımın renk tonlamasını sağlamak için mobilya seçimi yapmaktan ziyade duvarlarınızı renklendirebilirsiniz. Örneğin bej ve kahve tonlarından bir salon düşünüyorsanız, temel mobilyanızı bej renginden sağlayıp duvarlarınızı da bej rengine boyayabilirsiniz. Zıtlık oluşturmak için tek bir duvarınızı kahve tonlarına boyamanız kafanızdaki görüntüyü oluşturmanız için yeterli olacaktır. Kahve tonlarındaki mobilyalar ile salonunuzu daraltmak yerine, bir duvarınızı renklendirerek tasarımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Tasarım hilelerinin en başında ise evin her alanını işlevsel kullanabilmek gelmektedir. Banyonuzu dolaplar ve çamaşır makinesi ile boğmaktansa, ikisinin kullanımını teke düşürebilirsiniz. Bir dolap düşünün, altında çamaşır makinesi saklı, üstü raflarla kaplı.

Renkleri Kullanın

Tasarımlarınızı daha çok mobilya ile sağlamaya çalışmanıza gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. Koltuklarınızı kafanızdaki renge göre temin edip üzerlerine koyacağınız kırlentler ile renk uyumunu sağlayabilirsiniz. Koltuk temini sürecinde eğer kırlent kullanımını uygun bulmuyorsanız, tekli koltuk olarak adlandırdığımız tek kişilik koltuklarınızı farklı bir renk olarak tercih edip renk uyumuna ulaşabilirsiniz. Evlerin daha geniş görünmesinde ise sade ve iç açıcı renkler rol oynamaktadır. Beyaz, krem gibi renkler evi her zaman daha geniş ve ferah gösterir. Soft renkleri temelinize alarak ferah görünüme ulaşırken, üzerlerinde kullanacağınız çarpıcı renkle tasarımınızı istediğiniz şekle getirebilirsiniz. Günümüz modası artık her koşul için gereken imkanı sunmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.