Hyalüronik Asit Nedir? Cilt Bakımı İçin Faydaları Neler?

Asit sözcüğü her ne kadar insanların kafasında olumsuz bir düşünceye neden olsa da işin aslı konu Hyalüronik Asit ise hiç de öyle değil ve insan yaşamında oldukça önem taşıyan, son yıllarda giderek bilinirliği ve popülaritesi artan bir madde. İngilizce aynı isminden dilimize giren bu sözcüğün kelime anlamı ise insan cildinde doğal olarak yer alan ve vücudun bağ dokularında bulunan glukozaminoglikan ismi de verilen bileşenleri arasında amino asit bulunan polisakkarit bileşenlerinden bir tanesidir. O yüzden de insan vücudu için hayati önem taşır.

Kimler Hyalüronik Asit Kullanmalı?

Çünkü insan vücudunun gelimi ve hücre yenilenmesi 25 yaşına kadar devam eder ve sonrasında duraklama dönemine girer. Akabinde de hücre yenilenmesi durur. Buna bağlı olarak da cilt üzerinde yer çekiminin doğal kurallarına istinaden yaşlanma belirtileri olan ince çizgiler, kırışıklıklar, sarkmalar kendini göstermeye başlar. Çünkü bu süreç içinde cilt yava yavaş kendi nemini kaybetmeye başlamıştır ve dışarıdan destek alması gerekmektedir. İşte tam da bu noktada Hyalüronik Asit kullanılması devreye girer. Bu yüzden dolayı da 30 yaşından sonra kadın erkek fark etmeksizin herkesin doğru ve düzgün bir biçimde cildi nemlendirmek, yaşlanma belirtilerini en aza indirgemek için bu ürünü kullanması gerekir. Özellikle kuru ve nemsiz ciltler mutlaka kullanmalıdır.

Diğer faydalarından da bahsetmek gerekir ise bu noktada şunlar söylenebilir: Yapılan araştırmalar göstermektedir ki sivilcelerin görünürlüğünü ortadan kaldırır. Cildin daha kusursuz görünmesini sağlar. Dahası mevsimsel geçişlerde cildi korur. Antioksidan yapısı sayesinde de serbest radikallere karşı savaştığı için cildi güçlendirir. Cilt üzerinde varsa yaraların iyileşmesini sağlar. Yani son derece faydası olan bir üründür. Sağlıklı bir cilt için mutlaka kullanılmalıdır.

Kullanılmasında Bilinmesi Gereken Hususlar

İnsanlar Hyalüronik Asit kullanır iken mutlaka bilinen markaların dermokozmetik olan ürünlerini tercih etmelidir. Paraben, parfüm içermediğinden emin olunmalıdır. Bunun yanında günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere düzenli olarak cilde uygulanması gerekir. Aksi halde bir gün ara bile verilse istenen etkiyi yaratmaz. Cilde uygulandıktan sonra dairesel hareketler ile masaj yaparak cilde iyice yedirilmelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.