Halhal Hangi Ayağa Takılır?

Halhal; her yaştan kadın tarafından takılan oldukça önemli bir süs eşyasıdır. Dünyada daha çok Hindistan ve İran gibi ülkelerde yaşayan kadınlar tarafından takılmaktadır. Türkiye’de ise bilhassa doğu şehirlerinde yaşayan kadınların ayak bileklerinde halhala rastlamak söz konusudur. Çok eski bir geçmişe sahip olan halhal; genel olarak tek ayağa takılmaktadır. Ancak, isteyen kadınların her iki ayağına da halhal takması söz konusu olabilir. Gümüş ve pirinç gibi madenlerden yapılan işlemeli halhalların kullanımı gelenekseldir. Buna ek olarak, etnik halhal modellerinin çıngırak gibi her adımda ses çıkaracak metallerden oluşması söz konusudur.

Halhal takmak isteyen kadınların aklında halhal hangi ayağa takılır sorusu bulunmaktadır. Bileklere incelik katan halhalın istenilen ayak bileğine takılması söz konusudur. Hangi ayak bileğinizde halhalın daha şık durduğunu düşünüyorsanız ona takabilirsiniz. Güzelliği perçinleyen ve ayak bileklerine zerafet katan halhalın hangi ayak bileğinde olduğunun pek bir önemi yoktur.

Halhalın Tarihçesi

Halhal; Hint, Mısır ve Arap coğrafyasında yaşayan kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, Türkiye’de Güneydoğu Anadolu bölgesindeki kadınların tercihi olduğunu söyleyebiliriz. Halhalın ilk nerede ortaya çıktığına bakıldığında ise yine İran ile karşılaşılmaktadır. Yapılan kazılarda İran’da yaşayan kadınların ayak bileklerine halhal taktıklarına rastlanmıştır.

Halhal; antik bir takı olarak bilinmektedir. Türkiye’de doğu bölgelerinde nişan simgesi anlamına sahip olduğuna dair bir inanış bulunmaktadır. Halhal takan kadınların yürürken ses çıkartarak etraflarına nişanlı olduklarına dair mesaj verdiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra, Osmanlı döneminde ise herhangi bir birlikteliği olmayan kadınların halhal takarak çevrelerine bu mesajı verdiği iddia edilmektedir. Halhal; Arapça Halahil sözcüğünden Türkçe’ye geçmiştir. Süs eşyası olarak kullanılan, gümüşten halka veya ayak bileziği anlamına geldiğini söylemek mümkündür.

Halhal; günümüzde yukarıdaki gibi anlamlar taşımamaktadır. Halhalın artık bir moda ikonu olduğunu söylemek gerekir. Bilhassa yaz aylarının gelmesiyle plajlarda halhal takan kadınlara rastlanmaktadır.

Hangi Halhal Modelleri Beğenilmektedir?

Halhal modelleri; genel olarak kadınların ilgisine göre farklılık göstermektedir. İnci halhal, örgü halhal, kalın halhal, zincir halhal, etnik halhal, deniz kabuklu halhal gibi farklı halhal seçenekleri bulunmaktadır. Her kadın; tarzına uygun halhal modelleri arasından seçim yaparak istediğini takma özgürlüğüne sahiptir. Bunun yanı sıra, özel tasarımcılar tarafından tasarlanan halhal modelleri bulunmaktadır.

Halhal fiyatları; markasına ve tasarımcısına göre değişmektedir. Altın veya gümüş halhal modellerinin işçiliğe göre farklılık göstermesi söz konusu olmaktadır. Bu noktada, halhal fiyatlarında herhangi bir üst limitin olmadığını söylemek mümkündür. 2018 ve 2019 yıllarında halhal modasının ciddi anlamda kendisini gösterdiği bilinmektedir.

Halhal Kullanım Önerileri

Halhal; farklı tasarımlara sahip olmasından dolayı her yaştan insan tarafından beğeni toplamaktadır. Küçük bir kız çocuğundan tutun da 75 yaşındaki bir kadına kadar herkesin ayağında halhal görebilirsiniz. Ancak, kadınlar arasında halhalın nasıl ve neyle takılması gerektiğine dair bazı tartışmalar bulunmaktadır.

Paçaları kısa veya kıvrak bir Jean pantolon, kısa ve rahat bir şort, mini etek veya mini bir elbise ile beraber halhal takmak; oldukça doğru bir tercih olacaktır. Halhal takmak isteyen kadınların ayak bakımlarının eksiksiz olması tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, aktif iş hayatındaki kadınların halhal takması pek uygun değildir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.