Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığını ne geçirir konusunu ele aldığımızda yanığın derecesine göre farklı yöntemlerin uygulandığını belirtmeliyiz. Güneş yanıkları ileri seviyede meydana gelmişse akut iltihap durumu da söz konusu olur. Bu durumda bitkisel yöntemlerin yanı sıra merhem ve benzeri ilaçların da kullanılması gereklidir. Bu aynı zamanda kişinin cilt yapısına ve yanığın hangi evrede olduğuna da bağlıdır.

Güneş Yanıklarında Neler Yapılabilir

Güneş yanığı meydana geldiğinde öncelikle buz ile bölgenin soğutulması gereklidir. Bu uygulama yanığın etkilerini ve ortaya çıkan ağrı ve acı gibi semptomları da azaltacaktır.  Ayrıca yanık olan yerde iltihap olmasını da engellemek açısından ilk yapılması gereken müdahale anlamında büyük önem taşır.

Güneş yanığını ne geçirir sorusunun bir diğer yanıtı da vücut su kaybettiğinden dolayı gün içerisinde bol bol su tüketmeli ve cildin nem dokusunu tekrar geri kazandırabilmek için duş alınmalıdır. Ayrıca bu tip yanıklarda kaşıntı hissi de oluşur fakat cildin tahriş olmaması ve yanığın mikrobiyel bir hale gelmemesi için kaşınmaması önemle tavsiye edilir.

Güneş Yanığı Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halk arasında güneş yanığını ne geçirir  konusu gündeme geldiğinde doğru bilinen ancak yanığı daha da kötü bir hale getiren uygulamalar ve müdahaleler de sıklıkla görülüyor.

Kişiler güneş yanığına maruz kaldıklarında güneş yanığına ne iyi gelir şeklinde araştırdıklarında diş macunu kullanılması öne çıkıyor. Ancak bu çok yanlış bir uygulamadır yanık acısını azaltmadığı gibi kalıcı iz oluşmasına ve yanığın iyileşmemesine neden olur. Ayrıca, yoğurt sürmenin de bir faydası yoktur.

Güneş yanığında yapılması gereken ilk uygulama soğuk steri bez ile müdahale etmek ve yaranın üzerini kapatmak gereklidir. Bununla birlikte belli aralıklarla buz tedavisi uygulanmalıdır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.