Eviniz İçin 10 Modern Dekorasyon Önerisi

Ev dekorasyonu, yeni ev kuracaklar veya evlerini yenileyecekler için sıkıntılı bir konuya dönüşüyor. Aslında çok fazla seçeneğin olması güzel gibi dursa da, her birine sahip olma isteği duymakla birlikte evinizi bir karmaşa içerisinde görmeniz mümkün olacaktır. Evinizi istediğiniz parçalarla oldukça modern dekore etmeniz için dengeyi sağlamanız gerekmektedir. Renk uyumlarından, mobilya desenlerine kadar bir ahenk yaratmak, dekor için gereken en önemli şeydir. Birkaç dekor tavsiyesinden bahsedelim.

Renklere Özen Gösterin

Renk dekor konusunun en önemli hususlarından birisidir. Evinizi dekore etmeye başlamadan önce kafanızda bir renk belirlemeniz gerekmektedir. Bu rengi dönemin modasına veya kendi zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Evinizin temel rengi ortaya çıktığında, büyük parça eşyaları bu renge göre alabilir, dekoratif parçaları ise bu renk ile uyumlu olan bir başka renk ile bütünleyebilirsiniz. Tek bir renk ile evi döşemek, evinizin havasını boğacaktır. Aynı şekilde bir renk karmaşası da sürekli dağınıklık hissi verecektir. Bu yüzden tek bir rengin varyantları ile uyum sağlaman en doğrusu olacaktır. Zarif bir görünüm kazandıracaktır.

Açık renk seçilen temel mobilyaları canlı renklerle tamamlayabilirsiniz. Bir zıtlık durumu oluşturmak şıklığın yollarından biridir. Açık renklere sahip koltukları oldukça canlı renklere sahip kırlentler ile kombinlemek odanızı canlandıracaktır. Aynı zamanda koyu renklerin de açık renk dokunuşlara ihtiyacı olacaktır. Güneşin enerjisini evinizde hissedebilmek için sarı renklerin kullanımını da arttırabilirsiniz.

Evlerinizin duvarını ise kafanızda oluşturduğunuz rengin ton farkı ile sağlayabileceğiniz gibi kafanızdaki renk ile de boyayabilirsiniz.

Eşyaların Sadeliği

Ev dekoru konusunda renk kadar önemli başka hususlar da vardır. Avizeler, perdeler gibi küçük ama evin olmazsa olmazı parçaları ev ile bütünlük oluşturacak şekilde kombinlemek gerekmektedir. Uyumu rahat yakalamak adına sade bir seçime kaçmanız size hem rahatlık hem şıklık sunacaktır. Birden fazla desenle harmanlanan perdeler yerine düz renk perdelerin seçimi kurtarıcınız olabilir. Aynı tercihi avizelerinizde de uygulayabilirsiniz. Metal yoğunluklu avizeler bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Hem sade hem şık bir görünüm sağlayacaktır. Ayrıca perdelerinizde desen istiyorsanız bunu ufak geometrik şekiller ile sağlayabilirsiniz. Avizelerin geometrik şekillere sahip olanları şu an modanın temelinde olduğu için perdeleriniz ve avizeniz bir bütünlük oluşturacaktır.

Yer Döşemeleri

Yer döşemeleri de ev dekoru konusunda oldukça önem isteyen bir konudur. Yerleriniz seçtiğiniz renk ve tarz ile uyumlu olmazsa evinizin tüm dekoru boşa gidebilir. Genel tercih edilen ahşap desenler modern bir görünüme uygun düşmemektir. Ahşap tasarım daha çok klasik tarzı yansıtır, modern tarza uyum sağlamazlar. Günümüz modası içerisinde ev tasarımlarında mermer ve granit kullanımı yaygınlaşmıştır. Evinizin duvarları ve modern tarzınız ile uyumlu bir granit veya mermer seçimi modern tarz için daha uygun olacaktır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.