Dini Nikah Kıyma

Evlenme aşamasına geçen çiftler için en önemli durum dini nikah kıyma aşamasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nde dini nikahın kıyılması için öncelikle resmi nikah şartı mevcuttur. İmamlar, bu durumu resmi olarak hayata geçirdikleri için ve şahitler huzurunda nikah kıydıkları için, öncelikle devlet tarafından kıyılan nikah sonucunda takdim edilen evlilik cüzdanını görmek isterler. Çifte ait gerçek evlilik cüzdanını gören imamlar, dini nikahı rahatlıkla kıyabilirler.

Resmi nikah kıyılmadan, imam nikahının kıyılması yasaktır. İmam nikahının kıyılması için resmi nikah şartı vardır ve bu her çift için geçerlidir. İkinci bir eş için de geçerli olan bu durum için, mutlaka resmi izinler alınmalı ve devlet haberdar edilmelidir. Evlenecek olan kadın ve erkek öncelikle resmi nikah başvurusu yapar ve herhangi bir engel teşkil etmiyorsa, gün verilerek resmi nikah kıyılır. Resmi nikah günü alınan evlilik cüzdanıyla birlikte çok geç kalınmadan imam nikahı da kıyılır.

Dini Nikahın Önemi Nedir?

Resmi nikahtan sonra dini nikah kıyma aşaması, uhrevi açıdan her zaman daha önemlidir. Dini nikahın kıyılabilmesi için öncelikle en az iki şahit gerekir. İmam nikahının kıyılmasındaki en birincil sebep ise maddi ve manevi açıdan evlenen kişileri güvence altına alabilmektir. Dini nikah kıyılırken, gelin adına damattan mehir isteme durumu mevcuttur. Kız tarafı hiçbir mehir istemeyebilir ancak dini nikah gereği bu zorunludur ve ufak çaplı da olsa maddi bir şey istenir. Daha sonra hoca boşanma durumunu, evlilikle alakalı önemli hususlar şahitler huzurunda çifte anlatır.

Mehir tespiti de net bir şekilde yapıldıktan sonra artık nikah kıyma aşamasına geçilir. Nikahı kıyacak olan hoca, kadın ve erkeğe isimlerini ve baba adlarını sorar. Daha sonra şahitlik edecek olan kişilerin adları ve baba adları öğrenilir. Daha sonra ise Allah ve Peygamber huzurunda eş olarak birbirlerini kabul edip etmedikleri sorulur. Verilen cevaplara göre nikah kıyma işlemi tamamlanır. İmam nikahı kıyılmadan sadece resmi nikahla yaşamak, en büyük günahlardan birisidir.

Dini Nikah Kim Kıyar?

Dini nikah kıyma işlemi, bu alanda uzman olan bir imam ya da hoca tarafından yapılır. İmam Hatip Liselerinde görev yapan öğretmenler veya mesleki görevleri olanlar imam nikahı kıymakla yükümlü değildir. Camilerde görev yapan ve mutlaka erişkin olan hocalar tarafından kıyılmalıdır. Bilinen ve tanıdık bir imam tarafından kıyılması da, nikahın güvence altına alınması demektir.

Dini Nikahta Gerekli Olanlar

İmam nikahı kıyılacağı zaman, gelin ve damat, hoca ve en az iki şahit yeterlidir. Daha sakin ve kimsesiz bir ortamda kıyılması daha makbuldür. Ancak tercihe göre, aile fertleri ve misafirlerin bulunduğu bir ortamda da imam nikahı ihya edilebilir. Bu istisnai durum tamamen gelin ve damadın tercihine bırakılır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.