Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

İnsanların en çok yakındığı konulardan bir tanesi ayakkabı kokusu oluyor. Ayakkabı kokusu hijyene bağlı olarak ortaya çıktığı gibi ayakkabının kalitesiz olmasına bağlı olarak da meydana geliyor. Ayakkabının taban kısmında yer alan kalitesiz maddelerden kaynaklı olarak koku ortaya çıkıyor.

Ayakkabı kokusunu ortadan kaldırmanın pek çok farklı yolu bulunuyor. Aynı zamanda bu işlemler son derece kolay olduğu için düzenli olarak uygulanması gereken durumlardan biridir. Ayakkabının şekline ve modeline bağlı olarak da koku meydana gelebiliyor.

Hem insanların kendilerini hem de çevresindeki kişileri rahatsız ettiği için bu duruma çözüm bulmak gerekiyor. Ayakkabı kokusu bir süre sonra ayağa çeşitli zararlar verebilir. Bir süre sonra ayak kokusu meydana gelir ve bu koku sabit olarak kalır. Aynı zamanda mantar gibi durumların oluşmasına da yol açabiliyor. Hem sağlık açısından hem de insanların kötü bir koku ya maruz kalmasını önlemek açısından çözüm bulunması gereken konulardan biridir.

Ayakkabı Hijyenine Önem Verin

Ayakkabı kokusu hijyene dikkat edilmediği zaman ortaya çıkan durumlardan biridir. Ayak temizliğine büyük bir özen göstermek gerekiyor. Çorapların düzenli olarak değiştirilmesi ve ayakların sık sık yıkanması gerekiyor. Bu konuya dikkat edilmediği zaman Ayakkabı kokusu meydana gelmeye başlıyor.

Mantar ve bakteri oluşumundan kaynaklı olarak koku meydana çıkıyor. Bu sebeple düzenli olarak ayakları yıkamak mantar ve bakteri oluşumunun önüne geçmeyi sağlayacaktır. Aynı zamanda bir gün kullanılan çorabı diğer gün kullanmamaya dikkat etmek gerekiyor. Böylece ayakkabı kokusunun önüne geçmek mümkün olacaktır.

Hijyene önem gösterilmediği zaman hem ayak hem de ayakkabı kokusu oluşmaya başlayacaktır. Aynı zamanda ayakkabılarınızı belirli bir süre içerisinde yıkamanız gerekiyor. Ayakkabı için bulunan özel liflere sararak makinede yıkamanız mümkündür.

Ayakkabı Kokusu İçin Karbonat Kullanabilirsiniz

Ayakkabı kokusunu ortadan kaldıran en etkili yöntemlerden bir tanesi karbonat kullanım olmaktadır. Aynı zamanda insanlar tarafından en çok bilinen yöntemlerden biri olmaktadır. Ayakkabınızın içerisine 1 yemek kaşığı karbonatı koyarak belirli bir süre içerisinde bekletmek gerekiyor. Bu işlemi üç günde bir tekrarlamak gerekiyor.

Bu şekilde ayakkabı kokusundan kurtulmak ve hijyeni sağlamak mümkün olacaktır. Karbonat oluşabilecek mantar ve bakterilere karşı da önleyici yapıda olmaktadır. Aynı zamanda karbonat koyduktan sonra ayakkabınızı havalandırarak oluşan kötü kokunun dışarı daha kolay bir şekilde çıkmasını sağlamak mümkün olacaktır. Ayakkabıları kapalı bir alana koymak koku oluşumunu tetikleyen durumlardan biridir. Bu sebeple mutlaka açık alanda bırakıp havalanmasını sağlamak gerekir.

Turunçgil Ve Lavanta ile Ayakkabı Kokusu Giderme

Turunçgil ve lavanta gibi güzel kokulu olan şeyleri ayakkabınızın içerisine koyarak ayakkabı kokusundan kurtulmak mümkün olacaktır. Özellikle limon kabuğu ayakkabı kokusuna en etkili şekilde ortadan kaldıran yöntemlerden biridir. Kötü kokuyor ortadan kaldırdığı gibi bir de güzel bir koku ortaya çıkaracaktır. Ayakkabınızın içerisinde bir tutam lavanta ekleyerek kokudan kurtulmak mümkün olacaktır.

Aynı zamanda lavanta yağı da aynı işlevi gören maddelerden bir tanesidir. Ayakkabınızı havalandıktan sonra bu işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyor. Evde kolayca yapabileceğiniz bu yöntemler ile ayakkabı kokusundan kurtulmamız mümkün oluyor. Aynı zamanda hijyeni de ön plana çıkarmış oluyorsunuz. Bu gibi problemli olan kişilerin mutlaka uygulanması gereken yöntemlerdir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.